Być może przeszłaś mastektomię lub masz zamiar się jej poddać, ponieważ zdiagnozowano u Ciebie nowotwór piersi lub znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Zastanawiasz się, jakie są metody rekonstrukcji piersi po zabiegu? Jeśli martwisz się, że mastektomia wpłynie na Twoją samoocenę, wybierz się do specjalisty. Doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku.

Jak mastektomia wpływa na psychikę pacjentek?

W trakcie mastektomii prostej, zwanej też całkowitą, chirurg usuwa całą pierś, w tym skórę, brodawkę sutkową i otoczkę. W zależności od sytuacji, lekarz może również usunąć niektóre węzły chłonne. Wiele kobiet preferuje mastektomię oszczędzającą skórę, ponieważ zostawia mniej blizn, a zrekonstruowane piersi wyglądają bardziej naturalnie. Niestety wspomniany zabieg niekoniecznie sprawdzi się w przypadku dużych guzów lub tych, które znajdują się blisko skóry.

Na ogół pacjentki po mastektomii pozostają w szpitalu przez 1-2 noce, a następnie wracają do domu. Większość kobiet może wrócić do normalnych zajęć w ciągu 4 tygodni.

Wiele pacjentek martwi się o to, jak będą wyglądać po mastektomii. Mastektomia ratuje życie, ale też wpływ na to, jak pacjentka postrzega siebie. Może sprawić, że poczuje się mniej kobieco. Te uczucia są trudne do uniknięcia i całkowicie zrozumiałe. Wiele pacjentek ma problem z dopasowaniem starych ubrań lub kupowaniem nowych. Amputacja piersi niejednokrotnie wpływa na życie seksualne i pewność siebie. Na szczęście w większości przypadków możliwa jest rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Obecnie dostępnych jest wiele metod rekonstrukcyjnych. Lekarz może wszczepić implant piersiowy, wypełniony żelem silikonowym, własną tkankę tłuszczową pacjenta, zastosować ekspandery, wykonać plastykę z wykorzystaniem płatów z mięśnia najszerszego grzbietu lub z mięśnia prostego brzucha, a w niektórych przypadkach także zastosować metody mikrochirurgiczne.

Wybierając metodę rekonstrukcji piersi po amputacji, lekarz weźmie pod uwagę następujące czynniki: jakość skóry, stan mięśni piersiowych i zębatych, a także dostępną tkankę do autologicznego przeszczepu.

Przegląd metod rekonstrukcji piersi po mastektomii

Rekonstrukcja piersi implantami często przebiega w ramach dwuetapowej procedury. Najpierw chirurg umieszcza ekspander (rozprężacz) tkankowy pod skórą pozostałą po mastektomii lub pod mięśniem klatki piersiowej. Następnie – podczas kolejnych wizyt kontrolnych – specjalista napełnia ekspander płynem (solą fizjologiczną). W drugim etapie, po dostatecznym rozluźnieniu i zagojeniu tkanki, lekarz usuwa ekspander i zastępuje go implantem. Kiedy możliwa jest rekonstrukcja piersi po mastektomii? Zazwyczaj wszczepienie implantu jest wykonywane po 2-6 miesiącach po zabiegu.

Rekonstrukcję piersi po mastektomii opartą na implantach można wykonać też u pacjentek, u których pozostawiono odpowiednią ilość tkanki na ścianie klatki piersiowej, by wprowadzić i podtrzymać implant.

Lekarz może również zaproponować technikę płatową, znaną jako rekonstrukcja autologiczna. Specjalista pobiera fragment tkanki ze skórą, tłuszczem, naczyniami krwionośnymi i mięśniami z brzucha lub grzbietu, by odbudować piersi.

Po wygojeniu się klatki piersiowej po rekonstrukcji i ustabilizowaniu położenia wzgórka piersi, chirurg może odtworzyć brodawkę sutkową i otoczkę. Zazwyczaj tworzy nowy sutek, wycinając i przenosząc niewielkie fragmenty skóry ze zrekonstruowanej piersi do miejsca brodawki. Niekiedy chirurg pobiera fragmenty skóry z pachwiny, by odtworzyć otoczkę. Kolor otoczki można uzyskać dzięki wykonaniu tatuażu.

Natychmiastową rekonstrukcję piersi powyżej mięśnia piersiowego przeprowadza się zazwyczaj w trakcie mastektomii. Chirurg umieszcza implant, owinięty w bezkomórkową matrycę skórną, która utrzymuje go w prawidłowej pozycji. W tym przypadku rekonwalescencja może być szybsza, ponieważ mięsień w klatce piersiowej nie został uniesiony.

Powikłania, chociaż rzadkie, mogą obejmować infekcję, nadmierne krwawienie, marszczenie się lub pofałdowanie implantu, blizny, infekcję i/lub gromadzenie się płynu pod implantem. Wspomniany zabieg może wymagać wtórnego autologicznego przeszczepu tłuszczu.

Postępowanie przed zabiegiem i przeciwwskazania

Przed zabiegiem lekarz prosi pacjentkę o wykonanie odpowiednich badań krwi i przyjmowanie określonych leków. W tym czasie należy też unikać przyjmowania leków czy suplementów, które mogą nasilać krwawienie. Rekonstrukcja piersi po mastektomii przeprowadzana jest w warunkach szpitalnych, najczęściej wymaga znieczulenia ogólnego i może obejmować krótki pobyt w szpitalu.

Każda pacjentka poddawana natychmiastowej rekonstrukcji po mastektomii jest już kandydatką do zabiegu chirurgicznego, w związku z tym nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do rekonstrukcji ekspanderem/implantem. Wspomnianej metody nie przeprowadza się u kobiet z niewystarczającą ilością skóry, tkanek miękkich i mięśni do pokrycia protezy. Dodatkowym przeciwwskazaniem bezwzględnym jest wyraźne opadnięcie przeciwległej piersi, ponieważ implant nie wygląda wtedy naturalnie. W tym przypadku lekarz najprawdopodobniej zaproponuje autologiczną rekonstrukcję tkanki, czyli zabieg z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki.

Opis zabiegów wykonywanych w naszym szpitalu na stronie: Chirurgia plastyczna piersi.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.