Ginekologia estetyczna przychodzi z pomocą kobietom niezadowolonym z wyglądu lub funkcjonowania swoich stref intymnych. Wykonywane w ramach ginekologii plastycznej zabiegi umożliwiają pozbycie się wstydliwych kompleksów oraz czerpanie pełnej satysfakcji z życia seksualnego.

Czym jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna, nazywana również ginekologią plastyczną, jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, będącą połączeniem chirurgii plastycznej, ginekologii oraz medycyny estetycznej. Zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej są bardzo różnorodne i przeprowadza się je zarówno ze wskazań medycznych, jak i estetycznych.

Ginekologia estetyczna – popularne zabiegi

Jednym z najczęściej wybieranych przez pacjentki zabiegów plastyki ginekologicznej jest labioplastyka – korekta rozmiaru oraz kształtu warg sromowych mniejszych i większych. Na labioplastykę decydują się w głównej mierze kobiety, u których przerost warg sromowych mniejszych powoduje dyskomfort oraz jest źródłem infekcji intymnych, obniżonej samooceny i braku pewności siebie podczas kontaktów intymnych. Labioplastyka przeprowadzana jest także u kobiet ze zdeformowanymi, asymetrycznymi lub zwiotczałymi wargami sromowymi – zarówno na skutek dużej utraty wagi, jak i procesu starzenia.

W ramach ginekologii estetycznej możliwe jest również powiększenie warg sromowych. Zabieg wykonywany jest u kobiet borykających się z niedorozwojem lub zwiotczeniem warg sromowych większych. Do warg sromowych przeszczepiona zostaje własna tkanka tłuszczowa pacjentki (pobrana na przykład z podbrzusza) lub wstrzyknięty kwas hialuronowy. Dzięki augmentacji uzyskuje się efekt w postaci napiętych warg sromowych większych o pełniejszym kształcie.

Z szerokiej gamy zabiegów oferowanych w ramach ginekologii estetycznej na uwagę zasługuje również hymenoplastyka – zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej, wykonywany w większości przypadków ze względów religijnych lub kulturowych.  Materiał do odbudowy błony dziewiczej pozyskiwany jest ze śluzówki przedsionka pochwy. Zrekonstruowana błona dziewicza po zagojeniu nie jest praktycznie do odróżnienia od tej występującej pierwotnie – przy ponownej defloracji występuje krwawienie, kobieta może odczuwać również dolegliwości bólowe.

Plastyka ginekologiczna pomocna jest ponadto w przypadku konieczności usunięcia błony dziewiczej. Z zabiegu hymenotomii korzystają najczęściej pacjentki z przerostem błony dziewiczej, który uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego.

Jednym z flagowych zabiegów wykonywanych w ramach ginekologii plastycznej jest także waginoplastyka – zabieg, który ma na celu zmianę rozmiarów pochwy i/lub jej przedsionka. Waginoplastyka skierowana jest zwłaszcza do kobiet cierpiących na VRS, czyli zespół rozluźnienia pochwy, na skutek którego dochodzi do rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy, a także poluzowania mięśni pochwy. Na wystąpienie VRS narażone są głównie pacjentki, które rodziły siłami natury, a także kobiety w okresie premenopauzalnym. Dzięki waginoplastyce możliwe jest uelastycznienie pochwy oraz zmniejszenie jej szerokości, co w rezultacie zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych, a także znacząco poprawia jakość życia seksualnego kobiety.

Waginoplastyce towarzyszy zazwyczaj perineoplastyka, czyli zabieg modelujący i odmładzający krocze oraz przedsionek pochwy, który funkcjonuje także jako samodzielna procedura. Perineoplastyka korzystna jest zwłaszcza u kobiet po nacięciu krocza podczas porodu. Zabieg znacząco poprawia jakość współżycia oraz zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych.

Spośród zabiegów znajdujących się w ofercie ginekologii estetycznej coraz większym powodzeniem cieszy się w ostatnich latach clitoplastyka – redukcja napletka łechtaczki, rekomendowana kobietom, które chcą poprawić wygląd okolic łechtaczki i równocześnie zintensyfikować doznania podczas zbliżeń intymnych.

Większą satysfakcję podczas współżycia uzyskać można ponadto dzięki zabiegowi powiększenia punktu G, zlokalizowanego na przedniej ścianie pochwy, około 5 cm od przedsionka i będącego jednym z najbardziej erogennych miejsc w ciele kobiety. Podczas zabiegu w okolice punktu G podany zostaje preparat pochodnej kwasu hialuronowego. W ten sposób wyeksponowany punkt Gräfenberga zwiększa wrażliwość na stymulację podczas stosunku pochwowego.

Ginekologia plastyczna – przygotowanie do zabiegów

Wszystkie wymienione  zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – stosunkowo mało inwazyjne i możliwe w większości przypadków do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym.

Oczywiście każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której omawiane są zarówno szczegóły, jak i możliwe do osiągnięcia rezultaty. Pacjentka otrzymuje także wskazania dotyczące przygotowania do zabiegu oraz postępowania po operacji. Kwalifikacja do danego zabiegu uzależniona jest również od prawidłowych wyników zleconych przez lekarza badań.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.