Piersi mogą różnić się kształtem, rozmiarem lub ułożeniem. Większość kobiet ma łagodną asymetrię, która nie wpływa na ich samoocenę. Znaczna dysproporcja może jednak powodować dyskomfort psychiczny i fizyczny. Jeśli masz nierówne piersi i szukasz sposobu, jak sobie z tym poradzić, wybierz się do specjalisty. Znajdzie przyczynę problemu i wyjaśni, jak możesz go rozwiązać.

Jak nierówne piersi wpływają na samoocenę?

Wiele kobiet ma nierówne piersi i zwykle nie ma czym się martwić. Jednak czasem ukrycie asymetrii może sprawiać pewne trudności, szczególnie jeśli różnica sięga 30 proc. lub więcej. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zaakceptować asymetrycznych piersi lub powodują one problemy zdrowotne, skontaktuj się z chirurgiem, który zdiagnozuje przyczynę problemu i zaproponuje odpowiedni zabieg.

Badania wykazały, że asymetria piersi wpływa na samoocenę, samopoczucie i funkcjonowanie społeczne. Dla wielu kobiet wrodzona asymetria biustu jest źródłem zakłopotania od okresu dojrzewania.

Asymetria biustu: najczęstsze przyczyny

Asymetria piersi występuje u wielu kobiet, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Zwykle ustępuje, gdy biust jest w pełni rozwinięty, co najczęściej ma miejsce przed 18. rokiem życia. Należy zaznaczyć, że 25 proc. kobiet ma pewną asymetrię przez całe życie. To całkowicie normalne i niekoniecznie wskazuje na jakąś chorobę.

W okresie dojrzewania, kiedy piersi zaczynają się rozwijać, jedna pierś może być większa od drugiej. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale asymetria może wynikać z tego, że więcej komórek znajduje się po jednej stronie lub są bardziej wrażliwe na działanie estrogenu. Najczęściej druga pierś zaczyna “pączkować” zaraz po tym, choć czasami trzeba poczekać, aż nadrobi zaległości.

Uraz lub infekcja w obrębie klatki piersiowej zanim piersi w pełni się rozwiną, może doprowadzić do dysproporcji. Ponadto asymetria może powstać w wyniku wad wrodzonych.

Asymetria piersi w czasie ciąży i laktacji

Asymetria biustu może pojawić się w czasie ciąży, kiedy zmiany hormonalne i przygotowania organizmu do karmienia prowadzą do powiększenia piersi. Czasem zmiany te zaczynają być widoczne dopiero podczas laktacji. Biust może wydawać się niesymetryczny, zwłaszcza gdy dziecko woli ssać jedną pierś.

Należy zaznaczyć, że tak długo, jak maluch dostaje odpowiednią ilość mleka i rośnie w stałym tempie, nie ma powodu do niepokoju. Tego typu asymetria jest najczęściej chwilowa i ustępuje wraz z końcem laktacji.

Badania diagnostyczne a asymetria piersi

Jeśli asymetria piersi jest dokuczliwa, wybierz się do lekarza. Specjalista dokładnie zbada biust pod kątem nieprawidłowości, a następnie sprawdzi obszar pod pachami.

Jeżeli skończyłaś 30 lat i wyczułaś guzek w piersi, lekarz najprawdopodobniej zleci mammografię, rezonans magnetyczny i USG. Jeśli badania wykazały podejrzaną zmianę, specjalista wykona biopsję, w trakcie której pobierze próbki z kilku miejsc, a następnie wyśle je do laboratorium. Patolog zbada je dokładnie pod kątem nowotworu. Gdy nie ma powodów do obaw, to możesz zdecydować się na zabieg chirurgiczny – plastykę biustu.

Usuwanie asymetrii piersi – wszczepienie implantów

Jeśli nierówne piersi wpływają negatywnie na Twoją samoocenę i samopoczucie, rozważ korektę (plastykę) biustu. Plan leczenia jest uzależniony od stopnia różnicy kształtu i wielkości piersi. Lekarz bierze również pod uwagę typ sylwetki, wiek i stan skóry pacjentki. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania asymetrii jest zastosowanie implantów.

Wahania wagi i starzenie się mogą wpłynąć na wielkość i kształt biustu, podczas gdy implanty zapewniają stabilną objętość. Chirurg może umieścić implant pod gruczoł lub mięsień piersiowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Lekarz wykona nacięcie na spodzie piersi, w punkcie styku z klatką piersiową (fałd podpiersiowy).

Nowoczesne implanty mogą być wypełnione solą fizjologiczną lub silikonem. Szczególnie polecany jest ten drugi rodzaj, ponieważ nadaje piersiom naturalny wygląd.

Podobnie, jak w przypadku wszystkich zabiegów, istnieje pewne ryzyko infekcji, blizn, czy krwawienia po powiększeniu piersi. Niektóre pacjentki zgłaszają wyciek lub pęknięcie implantu. Specjalista udzieli szczegółowych instrukcji, jak zminimalizować ryzyko powikłań.

Kiedy obrzęk ustąpi, a implanty ułożą się w prawidłowym miejscu, będziesz mogła ocenić efekty zabiegu. Zazwyczaj na rezultaty trzeba poczekać kilka tygodni. Pamiętaj o corocznych badaniach, by monitorować stan implantów i piersi.

Autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej – modelowanie piersi

Autologiczny przeszczep tłuszczu to stosunkowo nowa technika powiększania i modelowania piersi. W trakcie liposukcji specjalista usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z ud, bioder lub brzucha, następnie przetwarza go w specjalnej maszynie, a na koniec oczyszczony tłuszcz wstrzykuje w biust.

Wspomniana technika skierowana jest do pacjentek, które chcą w niewielkim stopniu zwiększyć objętość piersi. Można ją także połączyć z wszczepieniem implantu, by uzyskać bardziej miękki i naturalnie wyglądający biust. Główną zaletą przeszczepu tłuszczu jest możliwość zakamuflowania asymetrii piersi, naturalnego budowania objętości i modelowania biustu.

Lekarz może zakwalifikować Cię do zabiegu, jeśli:

  •  nie jesteś zadowolona z wielkości i/lub kształtu biustu,
  • Twoje piersi są wyraźnie asymetryczne lub wydłużone,
  • czujesz, że biust jest nieproporcjonalny do sylwetki.

Decyzję o tym, którą metodę wybrać, podejmuje lekarz podczas konsultacji. Oczywiście zabieg może mieć na celu nie tylko zlikwidowanie asymetrii, ale też uniesienie biustu. Informacje o zabiegach wykonywanych w zakresie plastyki biustu znajdziesz na naszej stronie: Chirurgia plastyczna piersi.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.