Piękny biust nie ogranicza się tylko do rozmiaru. Wykwalifikowany chirurg jest w stanie stworzyć kształtny i jędrny biust, proporcjonalny do sylwetki. Wybierze odpowiednią technikę, biorąc pod uwagę potrzeby pacjentki. Jeśli masz opadające piersi, warto skonsultować się ze specjalistą. Sprawdź, na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować.

Opadanie piersi

Opadające piersi, czasem potocznie charakteryzowane jako obwisłe piersi, to problem, z którym borykają się zarówno młode kobiety, jak i te w dojrzałym wieku.

Wiotczenie piersi to jedna z wielu naturalnych zmian, których doświadczają kobiety wraz z wiekiem. Biust składa się z tłuszczu i więzadeł, ale brakuje mu tkanki mięśniowej. Nie ma ćwiczeń, które mogłyby go wzmocnić. Z biegiem czasu więzadła rozciągają się i tracą elastyczność, w związku z tym wiele kobiet skarży się na opadające piersi. Zmiana kształtu i utrata elastyczności mogą również wynikać z ciąży, karmienia piersią, wahania wagi i predyspozycji genetycznych.

Chirurgiczny lifting piersi, czyli zabieg podniesienia biustu

Mastopekasję, czyli lifting piersi, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Pierwsze rozwiązanie stosuje się tylko wtedy, gdy opadnięcie jest niewielkie, a zabieg można wykonać z cięcia jedynie wokół otoczki. Specjalista chirurgii plastycznej podnosi biust, usuwając nadmiar skóry, modelując tkankę i zwiększając napięcie skóry.

Istnieją trzy popularne sposoby nacięć:

  • wokół otoczki,
  • z cięcia pionowego i wokół otoczki,
  • wokół otoczki, pionowo w kierunku fałdu podsutkowego, a następnie poziomo w fałdzie podpiersiowym. W ten sposób powstaje blizna w kształcie odwróconej litery “T”.

Podniesienie piersi z powiększeniem

Podniesienie piersi wymaga od chirurga większych umiejętności niż klasyczne powiększenie biustu. Konkretna metoda jest uzależniona od stopnia zwiotczenia piersi, ich rozmiaru i kształtu, a także stanu i elastyczności skóry. Dodatkowo lekarz bierze pod uwagę rozmiar i położenie otoczek sutkowych.

Zabieg wykonuje się zazwyczaj u kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu piersi po ciąży i karmieniu piersią lub po dużej utracie wagi. Specjalista podnosi kompleks brodawka-otoczka wraz z tkankami gruczołu, następnie powiększa piersi i nadaje im odpowiedni kształt, dzięki czemu wyglądają młodziej.

Chirurg zazwyczaj zmniejsza też średnicę otoczki piersiowej, która uległa rozciągnięciu. Zabieg podniesienia piersi z powiększeniem zwykle wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, by uchronić pacjentkę przed bólem i dyskomfortem.

Jak przygotować się do zabiegu podniesienia biustu?

Szukasz podpowiedzi, jak przygotować się do zabiegu podniesienia i ujędrnienia piersi? Specjalista przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad lekarski, a następnie zleci odpowiednie badania laboratoryjne i wykona USG piersi. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, pamiętaj, by poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Istnieje kilka warunków, które musi spełniać pacjentka, by zakwalifikować się do podniesienia piersi:

  • powinna cieszyć się dobrym zdrowiem i utrzymywać stabilną wagę,
  • nie może cierpieć na chorobę sutka lub inne choroby.
  • powinna mieć dobre wyniki badań laboratoryjnych i USG piersi.

Dodatkowo lekarz anestezjolog musi wydać pozytywną opinię do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem unikaj aspiryny, suplementów ziołowych i leków przeciwzapalnych, które mogą zwiększyć krwawienie.

Jak wygląda rekonwalescencja po liftingu piersi?

Po zabiegu pacjentka pozostaje zazwyczaj w klinice jedną dobę, a po kontroli zostanie wypisana następnego dnia. Przez pierwsze 7-10 dni biust może być obrzęknięty, a skóra napięta i “połyskliwa”. Niektóre pacjentki zgłaszają się do lekarza z obrzękniętym brzuchem. W dolnej części biustu może wystąpić zasinienie, które powinno ustąpić w ciągu 2 tygodni. Niekiedy pojawia się też nadwrażliwość lub obniżone czucie w obszarze brodawki.

Przez 3 tygodnie obowiązuje całkowity zakaz palenia i obowiązkowe noszenie biustonosza 24 godziny na dobę. Ponadto pacjentka powinna zrezygnować z uprawiania sportu, współżycia seksualnego i przeciążenia mięśni klatki piersiowej przez 3 tygodnie. Ważną rolę odgrywa bezpośredni kontakt ze specjalistą w czasie rekonwalescencji, należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

Więcej informacji o dostępnych zabiegach znajdziesz na naszej stronie: Operacje plastyczne piersi.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.