Dolegliwości bólowe w nadbrzuszu mogą być wynikiem wielu chorób dolegliwości i nieprawidłowej diety, jednak bardzo szacuje się, że w dość dużym odsetku populacji powodem takich symptomów jest przepuklina. Wyróżniamy między innymi przepuklinę brzuszną i pachwinową, z których najczęściej występującym rodzajem jest ta druga. Jakie są objawy przepukliny pachwinowej, jak ją leczyć oraz jakie konsekwencje może przynieść nieleczona przepuklina pachwinowa?

Czym jest przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa (łac. Hernia inguinalis) to schorzenie, które polega na tym, że otrzewna, jelita lub inne elementy jamy brzusznej wydostają się poprzez szczeliny na styku mięśni – pod wpływem napierającego ciśnienia – poza jej obręb. Występuje wówczas charakterystyczne uwypuklenie pachwiny.

Stan taki może pojawić się pod wpływem wytężonego wysiłku fizycznego lub urazu, które mogą prowadzić do naruszenia wewnętrznej struktury. Proces powstawania takiej szczeliny przebiega powoli i początkowo może być mylony z innymi dolegliwościami.

Przepuklina pachwinowa może dotknąć osoby w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób młodych oraz w podeszłym wieku. Dzieje się tak dlatego, że u pierwszej grupy mięśnie nie są jeszcze dobrze wykształcone, natomiast u drugiej są osłabione. Przepuklinę pachwinową można nabyć, ale może ona także być zmianą wrodzoną.

Ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej jest większe u osób narażonych na duży wysiłek fizyczny, otyłych, a także palących papierosy. Warto także wspomnieć, że znacznie częściej pojawia się przepuklina pachwinowa u mężczyzn niż u kobiet.

Przepuklina w pachwinie jest najczęściej występującym rodzajem przepukliny, której operowanie stanowi jeden z najczęściej wykonywanych na świecie zabiegów chirurgicznych.

Jakie daje objawy i jak wygląda przepuklina pachwinowa?

Pierwszym objawem przepukliny pachwinowej zauważanym przez pacjentów jest charakterystyczny miękki guzek lub uwypuklenie w okolicy pachwiny. Nie jest on bolesny i odznacza się tym, że można wcisnąć go w głąb ciała, choć po zwolnieniu ucisku znów się pojawia.

W niektórych przypadkach jednak przepuklina nie jest widoczna w obrębie pachwiny, a wystąpienie tego stanu może objawiać się specyficznym bólem podbrzusza, występującym zwłaszcza w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, ćwiczeń, kaszlu, a także podczas zaparć.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Zarówno przepuklina nabyta, jak i wrodzona, kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, choć istnieją również sposoby na nieoperacyjne leczenie przepukliny pachwinowej. Jednak warto mieć świadomość, że jedynym sposobem na całkowite pozbycie się problemu jest tak naprawdę tylko operacja.

Operacja przepukliny pachwinowej może być wykonana w każdym wieku i może opierać się zarówno na tradycyjnych metodach, jak i laparoskopii. Drugi sposób ma tę zaletę, że pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej i nie powoduje tak dużego urazu pooperacyjnego jak metody tradycyjne, jednak zastosować można go jedynie wtedy, gdy przepuklina nie jest duża.

Wśród metod laparoskopowych wyróżnia się napięciową, w której przerwane błony naciąga się, a następnie zszywa nićmi chirurgicznymi. Zabieg ten stwarza pewne ryzyko nawrotu zmiany, a także powikłań po operacji. Z tego powodu chętniej stosowaną i bezpieczniejszą dla pacjenta metodą jest laparoskopia beznapięciowa, w której wykorzystuje się specjalne siatki służce do uzupełniania braków w błonie podtrzymującej organy. Metoda ta charakteryzuje się mniejszym ryzykiem nawrotów, powikłań, a także bólu po operacji.

W szczególnych przypadkach, na przykład u osób bardzo otyłych, obciążonych kardiologicznie oraz w podeszłym wieku, a więc przy wystąpieniu czynników ryzyka, lekarz może wprowadzić bezoperacyjne leczenie przepukliny pachwinowej. Wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnego przepuklinowego pasa pachwinowego. Stosuje się go również u pacjentów w trakcie rekonwalescencji i oczekujących na operację. Za jego pomocą można utrzymać narządy we właściwym miejscu i zapewnić właściwą kompresję.

Przepuklina pachwinowa – najważniejsze pytania

Po zauważeniu objawów przepukliny pachwinowej należy udać się do specjalisty, który przedstawi wszystkie szczegóły dolegliwości i plan leczenia. Rozwieje także wszystkie wątpliwości. Wstępnie prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jak długo można chodzić z przepukliną pachwinową?

Niestety na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wiele zależy od stopnia zaawansowania oraz szerokości wrót przepukliny. Jeśli przepuklina jest niewielka, można zaczekać przez pewien czas z operacją, ale w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, nie można zwlekać z zabiegiem.

Warto tu także nadmienić, że nawet niewielka przepuklina może stanowić duże niebezpieczeństwo, na przykład uwięzienia części narządu w małych wrotach przepukliny. Im większa, tym także gorsze warunki do przeprowadzenia zabiegu, większe ryzyko powikłań i nawrotu.

Czy przepuklina pachwinowa boli?

W początkowym stadium przepuklina pachwinowa może nie dawać żadnych objawów, jednak z czasem ból się pojawia, choć nie zawsze stanowi on pierwszy zauważalny symptom. Często zdarza się, że w stanie spoczynku pacjent czuje się dobrze, a dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie wysiłku fizycznego, podczas dźwigania ciężkich przedmiotów lub na przykład w trakcie wstawania.

Czy przepuklina pachwinowa może się wchłonąć?

Wiele osób niesłusznie sądzi, że przepuklina pachwinowa może się wchłonąć. Niestety nie jest to możliwe, a jedynym sposobem na pozbycie się przepukliny jest jej zoperowanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ nieleczona przepuklina może spowodować różne powikłania, nawet takie zagrażające życiu.

Jakie są konsekwencje nieleczonej przepukliny pachwinowej?

Warto wiedzieć, że nieleczona przepuklina może prowadzić do poważnych konsekwencji, z narażeniem zdrowia, a nawet życia pacjenta. Nieleczona przepuklina może powodować silny ból, znacząco ograniczać ruch, uprawianie sportu i podnoszenie cięższych przedmiotów.

Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest jednak uwięzienie (zakleszczenie) jelita we wrotach przepukliny. Wówczas konieczna będzie operacja, której zasadniczą koniecznością jest ratowanie życia, ponieważ niemożliwe jest przesuwanie się treści pokarmowej, a co za tym idzie, jelito staje się niedrożne. Utrudniony jest także przepływ krwi do tego organu, co może prowadzić do martwicy, perforacji jelita, a także zapalenia otrzewnej.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.